Zákon č. 406/2000 Sb., o hospodaření s energií, ukládá povinnost zajistit provedení energetického auditu na celé energetické hospodářství (EH) nebo zavést a akreditovanou osobou certifikovat systém hospodaření s energií podle harmonizované technické normy ČSN EN ISO 50001:2019. Tento legislativní požadavek je v praxi zastřešován pod tzv. energetickým managementem.
Systém managementu hospodaření s energií (EnMS či EM) je vhodným nástrojem k dosažení průběžného snižování energetické náročnosti, podpory zavádění nových technologií zejména stran obnovitelných zdrojů energie, ke zlepšování životního prostředí a dobré správy majetku.
Městská část Prahy 6 má ambici svůj energetický management zavést pod hlavičkou normy ČSN EN ISO 50001:2019. Tato norma je náročnější cestou, jak k dosahování energetických úspor a obecně změny chování dotčených subjektů dojít. Rozsah budov, kotelen, aut a dalších částí majetku, stejně jako rozsah zapojených osob však takovou systematickou správu vyžaduje.
Důležitými komponentami energetického managementu jsou:
- energetická politika,
- pravidla pro plánování investic a přípravu projektů,
- proces monitoringu a vyhodnocování dat (zejména spotřeb),
- definování příležitostí k energetické efektivitě
- vytvořený tým vč. energetického manažera,
- a další komponenty.
V rámci energetického managementu průběžně probíhá vyhodnocování ukazatelů energetické náročnosti, ekonomických parametrů (náklady na provoz, ceny oprav, výše investic, návratnost vložených prostředků aj.), tempo renovace fondu budov, zajištění uživatelského komfortu a bezpečnosti budov a plnění všech relevantních legislativních požadavků.
K provádění energetického managementu slouží kromě nastavených kompetencí a činností jasně kvantifikované cíle a akční plán obsahující úkoly, garanty a postup prací pro budoucí roky. K tomu také dochází k aktualizaci důležitých analyticko-technických dokumentů jako je Průkaz energetické náročnosti budov, energetický posudek či audit, statický posudek, revize technických zařízení apod.